Metalurji Programı Laboratuarları

Program Başkanı

Metalografi ve Malzeme Muayenesi Laboratuarı Numune Hazırlama Laboratuarı ile Işık Mikroskobu ve Görüntülemeve bölümlerinden oluşmaktadır.
Bu bölümlerin numune incelemeleri için beraberce ve düzenli bir sıra içersinde kullanılması gerekmektedir. Numune incelemeleri, önce numune alma ile başlar. Burada incelenmesi istenilen numunenin malzemeden mümkün olduğu kadar hassas yüzeye sahip olmasına dikkat ederek ayrılması gerekir. Numune almayı markalama ve kalıplama takip eder. Kalıplanan ve markalanan numuneler önce kaba ve sonra da ince zımparalama ile yüzeylerinde tanımlı çizikler oluşturulur. Bu amaçla numune hazırlama laboratuarında gerek otomatik ve gerekse manuel çalışan cihazlar bulunmaktadır.
Metalografi ve Malzeme Muayenesi Laboratuarında Bulunan Cihazlar;

Abrasiv diskli kapalı devre su soğutmalı kesme cihazı
Sıcak kalıplama cihazları
Zımparalama cihazı
Parlatma tezgahı
Otomatik parlatma cihazı
Elektrolitik parlatma cihazı

Numune hazırlamanın son aşaması ışık mikroskobu ile incelemelerde yüksek ayırma gücü ve yeterli kontrast oluşumu için dağlama işlemidir. Dağlama ayracı ve işlemi metal ve alaşım ile gözlenmek istenen mikroyapıya göre değişir. 
Numune ve gözlenen mikroyapının incelendiği ve görüntülendiği bölüm ışık mikroskobu bölümüdür. Halen laboratuarımızda iki stereo ve 6 ışık mikroskobu bulunmaktadır. Mikroyapı siyah beyaz fotoğraf ile konvansiyonel fotoğraf kağıdına veya dijital ortamda ve renkli görüntüler şeklinde bilgisayarda kaydedilir. Ayrıca görüntü analiz sistemi yardımı ile laboratuar koşullarında hazırlanmış ve dijital olarak fotoğraflanmış numune mikroyapıları üzerinde kantitatif ölçümlerde yapılmaktadır.