Mekatronik Programı

Program Kadrosu

  • Ugury

    Öğr.Gör.Uğur YÜCEL

  • (Program Koordinatörü)

  • ummuhanakhisar
  • Öğr.Gör.Ümmühan ALTINTOP

Tanıtım

Hereke Meslek Yüksekokulu, Mekatronik Programı 2001-2002 Eğitim Öğretim Yılında Türkiye’nin ilk Mekatronik Ön Lisans Programı olarak eğitime 30 öğrenci ile başlamıştır. Gebze İlçesinde Sanayinin talebi ve desteği ile oluşturulan program, şu anki mevcut önlisans Mekatronik Programlarının temel kaynağı olmuş durumdadırWIN08-4

Mekatronik Nedir?Mekanik ve elektronik sözcüklerinden oluşan, 1969 yılında ilk olarak Japonya’da geliştirilen, geleceğin mühendislik dalı olarak nitelenen ve interdisipliner bir mühendislik anabilim dalıdır.
Mekatronik Tasarım, mekanik sistemlerin kontrolünde sağladığı büyük kolaylıklardan dolayı son yıllarda çok geniş uygulama alanı bulmuştur.
Gündelik hayatımıza yerleşmiş olan otomobiller, robotlar, takım tezgahları, çamaşır makineleri, fotokopi makineleri, kameralar ve akıllı olma özelliğine sahip daha birçok makine mekatronik sistemlere örnek olarak verilebilir.
Algılayabilen, akıl yürüten, karar veren ve bu karar yönünde hareket eden otomatik makineler (mekatronik sistemler) tıp, tarım, bankacılık, madencilik, üretim gibi bir çok sektörde kullanılan çağdaş otomasyon teknolojisinin örneklerindendir.

100_0209