Staj İşlemleri

Kocaeli Üniversitesi Hereke Meslek Yüksekokulu Staj Bilgileri;

1. OKULUMUZ STAJ DÖNEMLERİ HANGİLERİDİR ?

Kasım, Mart, Temmuz veya Ağustos Aylarıdır. İkinci Öğretim öğrencileri 4 (Dört) dönemde de staj yapabilir.  Örgün Öğretim öğrencilerimiz Temmuz ve Ağustos aylarında staj yapabilir. Örgün öğretim öğrencisi olan, okulunu uzatarak herhangi bir dersten devam zorunluluğu bulunmayan Örgün Öğretim öğrencileri Kasım veya Mart döneminde staj yapabilir.

2. STAJ İÇİN NE ZAMAN BAŞVURU YAPMALIYIM ?

Öğrencilerimiz Kasım ve Mart ayı stajları için, stajın başlayacağı tarihten en geç 2 hafta önce başvuru yapmalıdır. Stajın başlamasına  2 haftadan daha az süre kalması durumunda, başvurular kabul edilemeyecektir.

Temmuz ve Ağustos ayında yapılacak stajlar için, öğrencilerimiz stajın başlamasına en geç 3 hafta kala başvurularını tamamlamalıdır. Staj başlamasına 3 haftadan az süre kalması durumunda başvurular kabul edilmeyecektir.

3. STAJ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR ?

Staja başlayabilmek için Staj Başvuru Formunu doldurmalısınız. Formu tıklayarak indirebilirsiniz.

Başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra  2. maddede belirtilen tarihlerde Program Başkanınıza imzalatarak onaylatmalı ve sonrasında evrakınızı nüfus cüzdanınızın fotokopisi ile birlikte A Blok Zemin katta bulunan Muhasebe departmanına teslim etmelisiniz.

Başvuru aşamalarını özetlersek;

 • Formu indiriniz ve kendinize ait bilgileri doldurunuz
 • İş yerine ait bilgileri doldurunuz ve iş yerine onaylatınız
 • Staj sorumlusu Öğretim Elemanınıza onaylatınız
 • Muhasebe Departmanına teslim ediniz

Staj başvurunuzu yaptıktan sonra KOU Store’dan Staj Defteri alınız. Yaz döneminde KOU Store kapalı olacağından staj defterini Öğrenci işleri bürosundan temin edebilirsiniz. Staj Defterinin içinde değerlendirme formu olmasına dikkat ediniz. Değerlendirme formunu kaybetmeniz durumunda tıklayarak indirebilirsiniz.  Tekrar hatırlatmak gerekirse; farklı yerlerden, farklı okullardan edinilen staj defterleri kabul edilmeyecektir.

4. İŞ YERİ BENDEN “İŞE GİRİŞ BİLDİRGESİ” İSTEDİ! NEREDEN ALABİLİRİM?

İşe giriş bildirgesi, okulumuz tarafından sigorta girişiniz yapıldığını ispatlayan belgedir. İş yerleri sigortası yapılmayan öğrencileri kanunen çalıştıramaz. İşe giriş belgenizi, staj başlamadan önceki 1 hafta içinde A Blok zemin katında bulunan Muhasebe departmanımızdan alabilirsiniz.

5. STAJ YAPILACAK İŞ YERİ İÇİN BELİRLİ KOŞULLAR VARMI?

Staj yaptığınız sizden sorumlu olacak, staj evraklarına imza atacak ve değerlendirmenizi yapacak bir sorumlu bulunmalı. Bu sorumlu eğitim gördüğünüz programın Lisans Bölümünden mezun olmalıdır. Örneğin Mekatronik Programı için, Elektrik, Elektronik veya Makina Mühendis/Teknik Öğretmen olması gereklidir.

6. STAJ SÜRESİ NE KADARDIR ?

Staj süresi toplam 1 (Bir) aydır. Bir aylık süre içinde hafta sonu tatilleri, resmi tatiller dahildir. Örneğin 1 Temmuz’da başlanılan staj, 31 Temmuz’da sonlanacaktır. Buda yaklaşık 20 iş günü civarında çalışma gününe karşılık gelmektedir.

Karşılaşılan sorunlardan biri ayın son gününün Pazartesi’ye denk gelmesi ihtimalidir. Öğrencimiz ayın tüm iş günlerinde işletmede olmak zorundadır.

7. STAJ DEFTERİMİ NE ZAMAN TESLİM EDECEĞİM?

4-22 Eylül 2017 tarihleri arasında Bölüm Öğretim Elemanlarınıza teslim ediniz. Tarih geçtikten sonra evraklar alınmayacaktır ve stajınız geçersiz olacaktır.

Ayrıca mezun durumda olan, DGS, YGS sınavlarından başarılı olarak herhangi bir üniversiteye kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrencilerimiz mezun olabilmek için 4-8 Eylül tarihlerinde defterlerini teslim etmelidir. Stajların değerlendirilmesi,  sisteme girilmesi ve mezuniyet işlemleri için zaman alan süreç işletilmektedir.

8. STAJ DEFTERİ DOLDURULURKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

 • Defter dolma kalem veya tükenmez kalemle doldurulmalıdır
 • Staj defteri yazı fontu italik (Eğik) ve yazılar okunaklı olmalıdır
 • Staj defteri ve değerlendirme formunda, sizinle ve firma ile ilgili tüm alanları doldurulmalıdır
 • Her gün için en az 1 (Bir) sayfa ayrılmalıdır
 • Staj defterinizde ve değerlendirme formunda fotoğraf olmalıdır
 • Staj defterinin bazı sayfalarını fotoğraf/bilgisayar çıktıları yapıştırarak destekleyebilirsiniz
 • Staj defterinin her sayfasını sorumlunuz kaşelemeli ve imzalamalıdır
 • Staj değerlendirme formu kapalı, mühürlü ve imzalı zarf ile teslim edilmelidir

9. STAJ DEFTERİNİ KARGO İLE GÖNDEREBİLİRMİYİM ?

Staj defterleri elden teslim edilmelidir. Staj evrakları öğrencinin yanında incelenir ve tespit edilen eksikleri tamamlaması istenir

Teslim esnasında öğrenci stajı ile ilgili sorulan sorulara cevap vermek zorundadır

Askeri tesisler gibi belirli kurumlar evrakları elden teslim etmemekte ve taahhütlü şekilde iletmektedir. Bu tip durumlarda öğrenci evrakının Bölüme ulaştığını takip etmeli ve evraklarının bölüme ulaştığının anlaşılmasından sonra Program Koordinatörü’ne başvurmalıdır.

10. STAJ ÇALIŞMA KOŞULLARIMI NEREDEN ÖĞRENEBİLİRİM?

Öğrencilerimiz, iş yeri çalışma koşullarına uymak zorundadır. Servis, yemek, maaş, mesai saatleri ile ilgili tüm kriterleri işletme belirler. Okulumuz sizin SGK Sağlık Primini yatırmaktadır

11. İŞYERİNDEN STAJ ÜCRETİ ALINACAKSA NE YAPMALIYIM?

İş yeri staj ücreti ödeyecekse ekte sunulan excel dosyasını işyerine doldurttuktan sonra staj başvuru formu ve kimliğinizle birlikte muhasebe birimine teslim etmelisiniz. Formu indirmek için tıklayınız 

12. YURT DIŞINDA STAJ YAPABİLİRMİYİM?

Öğrencilerimiz yurt dışında staj yapmak istediklerinde; staj sorumlusu Öğr. Elemanına başvurmalıdır. Staj sorumlusu Öğr. Elemanının firmayı kabul etmesi durumunda, öğrenci staj başvuru formunu firmaya mail yolu ile iletecektir. Firma bilgileri dolduracak ve formu onaylayacaktır. Onaylanan form posta yolu ile öğrenciye gönderilecek ve öğrenci de formu staj sorumlusuna iletecektir.

Ancak öğrenci için yapılacak sağlık sigortası, yurt dışında geçersizdir. Mağduriyetin önlenmesi için öğrenci sağlık sigortasını ve hayat sigortasını kendi imkanları ile yaptıracaktır. Meydana gelebilecek herhangi olumsuzluktan Kocaeli Üniversitesi sorumlu değildir.